Uz davnejsie som sa dohovoril s Emilom M., ze sa v stredu k veceru stretneme u Gabiho a Barbary na chate. Od nas zo Stittsvillu je to k nim okolo 330 km. “No big deal!” Gabi ma sice varoval, ze predpovede pocasia nie su najlepsie, ked som mu spomenul, ze z domu vyrazime skoro rano, aby sme mali cas sa zastavit v Montreali. Trochu sa povozit a poukazovat dievcatam par zaujmavejsich miest. Ked bude rano prsat, vyrazime neskorsie a pojdeme rovno k nim! V Montreali sa mozeme zastavit aj v piatok, ked sa budeme vracat nazad do Ottawy. Rano, ked som sa prebral k zivotu a nakukol von, skutocne to nevyzeralo na pekny den. Bol som dohovoreny s Petrom, ze si rano zatrenujeme este pred nasim odchodom a tak som aj urobil. Lahko prsalo, niet sa kde ponahlat! Ked sme vysli z fitka okolo deviatej, svietilo slnko. “Good”, ide sa hned na cestu. Ja som nebol vobec pobaleny a nemal som ani ranajky. Chvilu mi trvalo sa dat dohromady, ale uz pred desiatou sme boli na ceste a za dve hodiny na razhladni Mt.Royal. Previezol som dievcata po meste a aj okolo Dawson College, kde sa stala ta tragedia so strelbou, zabitim jedneho dievcata a zranenim asi 18 studentov. Pred vchodom a okolo plotu boli este stale stovky kytic kvetov aj po tolkych dnoch od toho pripadu.
Ottawa 09 25 06 – pondelok
Tak som nacal moj list (prispevok do mojho blogu), pred piatimi dnami v stredu poobede, ked sme sa usalasili u Gabiho a Barbary na ich chate. Dalej som sa nedostal. Po tom odstavci som skoncil s pisanim aj ked pocitac som mal otvoreny do poobedia druheho dna. K pisaniu som sa uz nevratil. Nemal som vhodne prostredie, aby som kludne pokracoval dalej. Bolo nas trochu viac a slusnost vyzadovala, aby som sa venoval spolocnosti priatelov a prinesenym dvom galonom vina, ktore sme v neskorych poobednajsich hodinach zacali vaznejsie konzumovat.
Ked sme prisli na chatu okolo stvrtej Gabi s Emilom boli zaneprazdneni pilenim dreva a jeho rubanim. Podarilo sa im pripravit na zimu peknu hromadku. Dvakrat tolko je este v planoch napilit a nasekat. My sme to s Gabim na druhy den nalozili na vlecku a odviezli do drevarne. Pred vecerou Emil pozval dievcata na navstevu jednej blizkej farmy divokych jelenov a srn, pestovanych na maso z divociny. V Canade je zakazane predavat maso alebo lovit vo volnej prirode s umyslom predaja. Dovoleny odstrel je len pre vlastnu konzumaciu. Ulovena zver sa nesmie predavat pre komercne pouzitie. Zver pestovana na farmach je ina pesnicka. Zvierata mozu byt pestovane a komercne predavane. Hlavne restauracie maju o zverinu zaujem. V Stittsville, nie velmi daleko od nas mame podobnu farmu. Zo dvakrat sme boli s Petrom na tej farme kupit maso z jelena. Je to nesmierne predrazeny produkt. “Prime Roast”, nieco cez jeden kg. nas stal az 90 dollarov. Nehorazna cena.
STARE MESTO VILLE MARIE - CITY HALL V MONTREALI
Aj ked som mu vela na streche nepomohol, predsa len som urobil jednu velmi uzitocnu sluzbu. Gabi mal uz nehorazne dlhe vlasy, poziadal ma ci ho nemozem ostrihat. Posledne som ho strihal, ked sme boli este v Prahe na studiach. Bol nesmierne spokojny s mojou pracou. Vraj tak dobre uz dlhe roky ho nikto neostrihal. Vyhrozoval sa, ze najblizsie ked bude potrebovat strihat pride az do Ottawy. Ked som uz bol vo svungu strihania, pristrihol som vlasy aj Emilovi, napriek protestom Alice. Nakoniec aj ona bola spokojna s mojou robotou. Peter K. je uz davnejsie mojim zakaznikom, ked zistil, ze moj strih sa mu viac paci ako na jeho hlave pachala Zuzka. Stal som sa jeho dvornym holicom. Odteraz aj Gabiho.
Som na konci druhej strany a teda mojho limitu pre moje prispevky. Zabudol som uviest, ze sme pred odchodom do Montrealu a po navrate urobili niekolko kratkych vyletov. Jeden pekny den sme sa vybrali do mestecka Merrickville. Vela vyletnikov. Na druhy den za modrej oblohy a sfarbenych stromov do Gatineau Parku, letoviska Canadskeho Prime Ministra z rokov medzi dvoma vojnami Mackenzie Kinga. Vcera sme zas boli pozriet vo War Museum. Zajtra nas caka Muzeum Civilizacie.
Srdecny pozdrav z Ottawy
Milan